במהלך ההיסטוריה האנושית צברנו ידע נרחב ותשובות רבות ביחס ליקום, לפלנטה, ולטבענו כבני אדם. למרות זאת, אנו יודעים מעט מאוד ולמעשה חיינו טבולים בלא ידוע האינסופי, במסתורין חסר קצה.
בטכניקת השאלה אנחנו מתמקמים במצב פנימי בו אנו חווים מצד אחד שאנחנו לא יודעים את התשובה לשאלה, אבל מצד שני היינו מאוד רוצים לדעת. בצורה זו המוח נשאר דומם וקשוב למסתורין, ובה בעת יש בתוכנו מספיק להט לשאול את השאלה ולרצות לקבל תשובות חדשות.
לפני שנתחיל בתרגול המעשי, כדאי שנכיר כמה עקרונות חשובים עליהם מתבססת השיטה. הנכם מוזמנים לקרוא אותם ואז לגשת לדפי העבודה ולהתחיל לתרגל בעצמכם!

עקרונות בסיס:

שאילת שאלות היא דבר חיוני. לעולם לא נוכל להגיע לתשובות ולפתרונות הוליסטיים בחיינו ללא יכולת זו. לכן הצעד הראשון לקבלת תשובה הוא לדעת לשאול, ולדעת לנסח את השאלה הנכונה.

השאלה היא הכלי שבעזרתו אנו יכולים להתחיל לגעת באופן מודע ומכוון במסתורין, להאיר את חיינו בפרספקטיבות חדשות ולהיכנע ליופי המהמם ולאושר שבאי ידיעה מוחלטת.

לא ניתן לפתור בעיות באמצעות צורת החשיבה שמלכתחילה יצרה אותן. לכן מטרתה הבסיסית של טכניקת השאלה היא לאפשר לנו לבוא במגע עם צורת חשיבה חדשה המאפשרת קבלת פתרונות מרמה רחבה וגבוהה יותר של מעוף הציפור.

הפעילות המוחית מבוססת על זיכרונות אישיים, מאגרי ידע בני אלפי שנות תרבות אנושית, וצבירת אין ספור התנסויות. לכן עלינו בראש ובראשונה לפנות את המוח מכל מה שהוא כבר יודע. כדי לאפשר למוח לפגוש צורת חשיבה חדשה ורחבה, עלינו להביאו למצב של עצירה והקשבה שקטה.

הדרך בה אנו מפנים את המוח מכל תכולת הידוע היא באמצעות שלילה. לכן במסגרת טכניקת השאלה אנו ראשית מעלים את כל התשובות האפשרויות שכבר קיימות לשאלה אותה אנו רוצים לברר ולאחר מכן, אנו שוללים אותן ומשאירים אותן מאחור. באופן זה אנו מטהרים את הכרתנו והופכים לקלים, אווריריים וזמינים לאינטליגנציה חדשה.

כדי לאפשר למוח לבוא במגע ישיר ואמיתי עם תשובות חדשות מתוך מה שעוד לא ידוע, עלינו להתמקד תחילה בשאלה ולא בתשובות המגיעות באופן אוטומטי. לכן אנו שואלים את השאלה מספר פעמים, ובכל פעם משאירים מאחור את התשובות המתקבלות.

כאשר אנו שואלים את השאלה מספר פעמים ובכל פעם מסכימים להניח מאחור את התשובות שהתקבלו, אנו עשויים להגיע למצב בו הפער בין השואל לבין השאלה עצמה מצטמצם ולבסוף נעלם. במצב זה, אנחנו כבר לא מקבלים תשובות אלא הופכים להיות התשובות בצורה ישירה ביותר. כך אנו מגלים שהתשובה אשר חיפשנו הסתתרה מלכתחילה בתוככי השאלה ורק חיכתה להתגלות ולהפגיש אותנו עם חוכמתנו הפנימית שלמען האמת זמינה עבורנו תמיד.

כאשר אין יותר מרחק בינינו לבין השאלה, אנו מגלים שצורת החשיבה עימה ניסינו לפתור את הבעיה הינה כלי מוגבל מטבעו המאפשר בכל פעם רק זווית ראיה אחת על הענין. למען האמת מה שיצר את הבעיה אינו המצב עצמו, אלא צורת המחשבה הבעייתית שלא אפשרה לנו בהירות לגביו. הטכניקה מעניקה יכולת לפגוש דברים בצורה שלמה ורחבת היקף דיה בכדי להגיע להבנה מלאה.

התשובות שנקבל היום יהיו שונות מהתשובות שנקבל מחר, שכן הכל תמיד נמצא בתנועה ובשינוי. לכן גם את התשובות שנקבל היום נצטרך לשלול מחר כדי להשאיר את המוח ריק, שקט, רענן ופנוי ללא ידוע.

אז… שנתחיל?
דפי עבודה להורדה במחשב

עקרונות הבסיס של טכניקת השאלה

Post navigation