במשך שנים חקר המורה הרוחני, הסופר והוגה הדעות, שי טובלי את דרך חשיבתו של קרישנמורטי. לבסוף, בא במגע עם סודה העמוק והחל לפתח את טכניקת השאלה – נתיב אל האינטליגנציה החדשה הטמונה במוח שמתפקד במיטבו ובמלואו.
הוא הבין שכרגע מוחנו מתפקד באופן חלקי ומוגבל- כמוח חושב, כלומר כמוח המתבסס על מאגרי ידע והתנסות אישיים ותרבותיים ועל כן מסוגל לפגוש כל תופעה או אתגר בחיים רק מתוך רעיונותיו המוקדמים.
המוח החושב נצמד למוכר ולזווית ראיה מסוימת שמצמצמת את היכולת לפגוש את החיים באופן חוויתי, רענן וחופשי. הוא נלכד בתוך הידע שצבר ומסוגל רק לתייג את הדברים כרצויים או לא רצויים לו. לכן, חווית החיים שלנו היא של תנועה שאנחנו כל הזמן צריכים להגדיר אותה ולסדר אותה בהתאם לעולם מושגים מסוים, כדי להיות בשליטה ולדעת כל הזמן מה כדאי לעשות. כתוצאה מכך, נדמה כי עייפנו ממחשבות וכולנו כמהים לחיות ולא לחשוב.
דרך טכניקת השאלה, אנו מעוניינים לשחרר את עצמנו ממעגל סגור זה ולהביא את מוחנו למצב המחקה את מוחו ודרך חקירתו של קרישנמורטי ולמעשה של גאונים נוספים.
שי טובלי קרא למוח חדש וחופשי זה – מוח מקשיב, שכן במקום למחזר את הידוע לו, הוא מוותר על הכל ומוכן להיות ריק, שקט ובהקשבה מלאה ומתמדת לשאלה.
כשמוחנו מוכן להשיל מעליו את הידוע ולהישאר פתוח לחלוטין, גמיש ועירני אנחנו מגלים שאיכותו האמיתית היא התרחבות הולכת וגואה של חוכמה. זוהי אינטליגנציה שיכולה לפתור כל דבר מבלי להיות עסוקה במציאת פיתרון ומסוגלת להבין מצבים באופן שלם ותבוני. פניו של המוח המקשיב מופנות קדימה, אל העתיד ואל הלא ידוע ואופן המחשבה שלו אינו לינארי בטבעו. לכן כמויות האינטראקציות, יחסי הגומלין ועיבוד הנתונים בתוכו גדולות לאין שיעור ומהירות בהרבה מאילו של המוח החושב. הוא מוח רענן ושוקק חיים שעבורו הכל חדש.
אם נשאל אותו ‘מה זאת אהבה’?, הוא יוריד מעליו את השכבות של כל מה שהוא כבר שמע והתנסה בנוגע לאהבה ואז הוא ינוע, קל וחופשי, אל תוך המסתורין, סקרן לדעת. כשמוח כזה מקשיב לשאלה הוא ממש מתמזג איתה ואז אנו מגלים למעשה שתשובה היא לא עניין אינטלקטואלי אלא חוויה מסעירה שממש באה מתוך עולם אחר. לשאול מה זאת אהבה, זה להתמזג עם השאלה עד שאנו נהיים שקופים והופכים לאהבה – לתשובה עצמה.
לכן, תרגול השאלה והתנסות במוח מקשיב שמתאפשרת בעזרתה, נחווים כתרגול מרתק, מפעים ומלא שמחה. זה כמו להיות ילד שמגלה את העולם בפעם הראשונה – מלא צבעים, חי, מרגש ובלתי צפוי.
שאלה הופכת להיות כלי להתרחבות ולגילוי בלתי פוסק של אושר ובהירות במקום להיות דבר שמכווץ אותנו וגורם לנו להיות מבולבלים ונבוכים.
מעבר להנאה שבתרגול, נוכל גם לרתום את המוח המקשיב לחיי היומיום שלנו על כל מורכבותם. אפשר לתכנן מהלכים שלמים ומפורטים בהקמת העסק שלנו, לראות בבהירות חסימות שהפריעו לנו שנים ולדעת מה עלינו לעשות בכל מצב נתון באופן חסר מאמץ.
מוח שקט וצלול שמניב מתוכו הנחיות מדויקות מאפשר לחיינו לצבור תאוצה, לפעולותינו להיות מהירות ומדויקות ולמעוניינים בכך לגלות שער זמין לעומקים רוחניים ולמימדים גבוהים.

ממוח חושב למוח מקשיב

Post navigation